THE FIT BLOG

צביטת כתף - מה כל הסיפור

צביטת כתף – מה כל הסיפור?

הכתף היא המפרק התנועתי ביותר, שנע הכי מהר ועם הכי הרבה דיוק. כולנו צריכים לסחוב, להרים, לדחוף או למשוך משהו, לצד מיומנויות מדויקות ועדינות יותר. מפרק הכתף, ה-gleno-humeral joint, מורכב מעצם הזרוע ומהשכמה, אך לא ניתן להפרידו ממפרקים סמוכים של השכמה והצלעות, עצם הבריח וה-sternum, מהצוואר ולמעשה, מכל הגוף.

כאבי כתף הם מהבעיות הנפוצות מגיל 45 ומעלה, ומגיל 65 מהווים את הבעיה הגדולה ביותר. 70% מהאנשים יחוו כאב כתף בשלב מסוים בחייהם!
כשכואב לנו, ובמיוחד כשהכאבים ממושכים, אנו נוטים לחפש את הסיבה, מתרוצצים בין רופא משפחה לאורתופד למטפלים ״קוסמים״ שונים, עושים צילום כזה וזריקה כזו… כשבעצם (מוכנים לספויילר?), ברוב המקרים הפתרון הרבה יותר פשוט וזמין – חיזוק ואורח חיים בריא.

50-85% מהאנשים עם כאב כתף לא טראומטי מאובחנים עם impingement syndrome, תסמונת תפס הכתף או בשמה הנפוץ צביטת כתף. פתולוגיה זו נפוצה מעל גיל 40, כשגיד או רקמה כלשהי נצבטים בין ה-Acromion (חלק מהשכמה) לראש עצם הזרוע, בגלל היצרות המרווח המפרקי בזמן הרמת יד או רוטציה פנימית בכתף. הצביטה יכולה להתרחש בשל מבנה העצמות, קרע גידי או תהליך דלקתי בגידים שגורם לנפיחות מקומית. המתאמן יתלונן על כאב ״צובט״ בפסגת הכתף, בקדמתה או בחלקה הצדי, בזמן תנועות כתף ספציפיות. עם זאת, היום מבינים שהיצרות המרווח המפרקי היא לא בהכרח הגורם לכאב, וגם תוצאות המחקרים לא תומכות בניתוחים לשינוי או תיקון המבנים האנטומיים. אצל מתאמנים עם כאב כתף נראה חולשה שרירית וריכוז גבוה של חומרים מגרי כאב. כאב הוא מנגנון הגנה, שיכול להופיע גם במצבים שנתפסים כאיום או כנזק פוטנציאלי. כאב גם מושפע מחרדה, דיכאון, לחץ וביטחון עצמי נמוך, ובכתף הוא יכול להיות ביטוי לבעיות לבביות ונשימתיות. אפשר להבין שלכאב ה״צביטה״ יכולות להיות סיבות שונות ואין הגדרה אחת שתאפיין את מצבי הכתף שמתאפיינים בכאב דומה.

מהמחקרים עולה שבפתולוגיות כתף נקבל את אותה התוצאה מניתוח, כפי שנקבל לאחר טיפול שמרני מותאם של 12 שבועות, ואף ייתכן והחלמה מניתוח תהיה ארוכה יותר. הטיפול השמרני מביא לפחות נזק בעלות נמוכה יותר, והוא במילא יידרש גם לאחר ניתוח, כך שאין מה להפסיד מלהתחיל ממנו. מקסימום – הצלחנו 🙂

אוקיי, הבנו. אבל איך כל זה קשור לפילאטיס?
שיקום כתף הוא בעצם שיקום של כל הגוף, משום שחצי מהאנרגיה של הכתף בכלל מיוצרת בגפה התחתונה. בתרגול צריך להתייחס לכל הגוף, וזה בדיוק מה שקורה בפילאטיס.
לכאב כתף של מעל 6 ח׳ נלוותה חולשה צווארית, ובכלל, 50% מהמטופלים שיגיעו עם בעיית כתף יהיו עם בעיה ממקור צווארי. head node, חיזוק הזוקפים ותנועתיות הגו יסייעו בהפחתת הכאב.
אחד מעקרונות הפילאטיס הוא דיוק, שחיוני בשיקום כתף, משום שכשיש כאב מאבדים מהשליטה הפרופריוספטיבית.
נראה שתרגילי התנגדות משפיעים באופן חיובי על הרכב רקמת גידי הכתף בעקבות העמסה מבוקרת, שקורית כשאנחנו מתאמנים.
סטרס, עישון, השמנה ושינה של פחות מ-7 שעות בלילה פוגמת בכל היבטי הבריאות והיא קריטית לתפקודי שלד-שריר. שינוי בשגרת היום-יום חיוני לצורך שיקום ושמירה על תוצאותיו. חשוב שהמתאמן יהיה עצמאי בשיקום שלו ויסגל לעצמו אורח חיים פעיל ו-Fit-י. ובינינו, מה יותר כיף מלפתוח או לסגור את היום באחד מהסטודיוז שלנו?
אנחנו חייבים להתייחס למתאמן ולאורח חייו כמכלול, ולעזור לו להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמו, לא על ידי קסמים, אלא תוך השקעה והנאה, שיובילו להתמדה.

 

THE FIT BLOG TOPICS

Our instagram

[instagram-feed media=photos]

להרשמה

רק להכניס פרטים מתאימים
אנחנו כבר נדאג ליתר
Mini Cart 0

Your cart is empty.

×